وضعیت کاربر : مهمان

قلل مرتفع و لذت ایستادن بر بلندای آنها

امتیاز :

برای ثبت امتیاز ابتدا وارد شوید

اگر به سرزمین‌های کوهستانی و قلل مرتفع آن‌ها علاقه داشته باشید حتماً درباره کلیمانجارو، آند، اورست، ماترهورن، البروس، دنالی، آناپورنا و قله افسانه‌ای دماوند چیزهای بسیاری شنیده و خوانده‌اید. کوهنوردی لذت قدم زدن در ابرها و در بلندای سرزمین‌های مرتفع است که شیفتگان بسیاری در سراسر جهان دارد. در ادامه به معرفی مختصری برخی از این قلل باشکوه می‌پردازیم.
کوه خویتن، مغولستان | Mount Khuiten, Mongolia

در مغولستان، برای مسافر آسان است که به سرعت شیفته‌ی استپ سبز بی‌انتها، صمیمیت کوچ‌نشینان قزاق و مناظر زیبای کوه‌های آلتای شود. این مسئله، مسیر کوه خویتن را به اندازه‌ی خود صعود، لذت‌بخش و خوش‌منظره می‌کند.

این کوه روسیه، چین و مغولستان را در خود فرا گرفته است. مسافران برای رسیدن به آن باید از مناظر خشک، وسیع و طلایی بگذرند که یکی از دورافتاده‌ترین مناطق روی زمین است. این سفر فوق‌العاده با مهمان‌نوازی عالی کوچ‌نشینان قزاق از این هم بهتر می‌شود.

کلیمانجارو، تانزانیا | Kilimanjaro, Tanzania

کلیمانجارو با قله‌های تختش، مرتفع‌ترین کوه آفریقاست. این کوه که در مرز شمالی تانزانیا با کنیا واقع است، از سه آتش‌فشان خاموش تشکیل شده است، کیبو (Kibo)، ماوِنزی (Mawenzi) و شیرا (Shira). بلندترین قله، اوهورو (Uhuru)، (5899 متر) ارتفاع دارد. رسیدن به نوک قله کلیمانجارو بسیار نشاط‌آور است. مسیر ماکامه (Machame) به سمت بالا را در پیش بگیرید تا بتوانید حیوانات و پرنده‌های خارق‌العاده‌ی این منطقه را ببینید. بعد مسیر را در فلات شیرا از دره‌ی گرند بارانکو (Grand Barranco) در پیش بگیرید و به قله برسید. اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، به نقطه‌ی استلا (Stella) می‌رسید و این شانس را دارید که از کناره‌ی کیبو، مسیر خود را به سمت قله اوهورو ادامه دهید.

آند، پرو | The Andes, Peru

مسیر اینکا سفری به اعماق از طریق اکوسیستم‌های مختلف است. از دشت‌ها تا بیابان‌ها و جنگل‌های ابری استوایی. از مناظر کوهستان‌های پربرف و رودخانه‌های خروشان عبور خواهید کرد. در اینجا مهمترین منطقه، ماکو پیچو است، شهر گمشده‌ی مشهور اینکاها که در سال 1911 توسط حیرام بینگام کشف شد. بعد مسیر خود را به سمت جایی تغییر دهید که روح امپراتوری اینکاست: کوزکو

کوه اورست، نپال | Mount Everest, Nepal

اورست در ارتفاع 8856 متر بالاتر از سطح دریا، مرتفع‌ترین قله روی زمین است. طی دهه‌ها، رسیدن به قلوه‌ی این کوه عظیم، یکی از بزرگ‌ترین توفیقات کوه‌نوردی محسوب شده است. سر ادموند هیلاری و تنسینگ نورگای در سال 1953 به این موفقیت دست یافتند، یعنی زمانی که در امتداد مسیر ساوت کول به قله رسیدند. از آن پس بیش از 2000 نفر دیگر از این طریق صعود کرده‌اند. این مسیر تاکنون موفق‌ترین مسیر صعود این کوه بوده است.

ماترهورن، سوئیس | The Matterhorn, Switzerland

ماترهورن که در آلپ سوئیس قرار دارد، شناخته‌شده‌ترین قله و منطقه کوهستانی در قاره‌ی اروپا است. این قله که به شکل یک هرم صخره‌ای خوش‌تراش است، حکم نقطه‌ی جغرافیایی تعیین‌کننده‌ را دارد. از نظر بسیاری از کوهنوردان، صعود به ماترهورن، زادگاه ورزش کوهنوردی، نشانگر بازگشت به ناب‌ترین سنت‌های کوهنوردی است.

قله البروس، روسیه | Mount Elbrus, Russia

قله البروس برج دیده‌بانی کوه‌های کاکاسوس بین اروپا و آسیاست. این کوهستان، آتش‌فشانی بزرگ با دو مخروط است که قله‌هایش تا حدود 20 متر با هم اختلاف دارند. برای کوهنوردانی با مهارت متوسط، بلندترین کوه اروپا، جاذبه‌ی زیادی دارد چون نشانگر صعودی دشوار اما ارزشمند است. موقعیت این کوه، فرصتی عالی به بازدیدکنندگان می‌دهد تا آمیزه‌ی بزرگ گروه‌های قومی نظیر ترک، گرجستانی، آذری و روسی را ملاقات نمایند.

اوریزابا، مکزیک | Cilaltepetl and Iztaccihuatl, Mexico

در قلب مکزیک، حدود 1287 کیلومتری جنوب مرز ایالات متحده، سیلال‌تیپِتِل و اوریزابا سومین و هفتمین کوه بلند آمریکای شمالی هستند. اولی 5614 متر بلندی دارد، در حالی که دومی 5233 متر. صعود به این دو آتش‌فشان، تاکنون جذاب‌ترین صعودهای مکزیک بوده است. از دور به راحتی می‌توان متوجه شد که اوریزابا یا «زن سفید» نام خود را از کجا آورده است؛ قله‌های پوشیده از برف مانند سر، سینه و پای زنی در حال خواب هستند.

دنالی، آلاسکا | Denali, Alaska

کوه مک‌کینلی که در زبان آتاباسکی، دنالی نامیده می‌شود، در پارک ملی دنالی آلاسکا و در ارتفاع 6194 متری قرار دارد، بلندترین کوه آمریکای شمالی است. در مورد علت صعود به این توده سنگ، نیازی به توضیح نیست. از کوهپایه تا رأس آن، تقریباً 5490 متر فاصله است ، ارتفاعی که در جهان نظیر ندارد. هیچ کوه دیگری چنین مناظر حیرت‌انگیز و متنوعی را در هر روز صعود در اختیار کوهنوردان نمی‌گذارد.

اندازه و زیبایی شگرف کوه مک‌کینلی، جاذبه‌ای دارد که همواره کوهنوردان سراسر جهان را جذب خود می‌کند. گزینه‌های مناسب برای زمان صعود به دنالی، ماه‌های مِی و ژوئن هستند، یعنی قبل از تهدید بهمن و شدید شدن شکاف‌های یخی. این کوه تجربه‌ای فراموش‌نشدنی به شما عرضه می‌کند که می توانید در آن روح تمام کوهنوردانی که چالش‌هایش را به جان خریده‌اند، لمس کنید.

آناپورنا، نپال | Annapurna, Nepal

از نظر تنوع فرهنگی و زمین‌شناختی محض، مسیر به سمت منطقه‌ی آناپورنا در نپال بی‌نظیر است. با دور زدن هیمالیای عظیم، هر چیزی خواهید دید، از جنگل‌های شاداب بامبو گرفته تا مناظر کوهستانی مرتفع خشک و بایر. اغلب بازدیدکنندگان از این مکان، از ترونگ لا مشهور بالا می‌روند (5368 متر). بالا رفتن از این کوه باشکوه، شعله‌های نارنجی رنگ و تماشایی طلوع خورشید را به شما پاداش می‌دهد که درخشش آتشین خود را روی قله‌های هیمالیا می‌اندازند.

دماوند، ایران | Damavand, Iran

کوه‌های عظیم و حیرت‌انگیز البرز همچنان پابرجا هستند و به دریای خزر در شمال شرق ایران تکیه دارند. دامنه‌ی ارتفاع قله‌ی دماوند از 5612 متر تا بیش از 5795 متر است. بخار برخاسته از چشمه‌های آب گرم و شکاف‌های دامنه که این آتش‌فشان خاموش را ناهموار می‌کنند و دو یخچال کوچک، مناظری خیره‌کننده را در اختیار کوهنوردان در این منطقه می‌گذارد.


منبع خبر : جهان در کیف

مقالات مرتبط
لطفا نظر خود را بنویسید


در حال حاضر هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است
تبلیغات
شرکت های معتبر
در گنجینه ای از
محتوای ناب

محصولات مرتبط

|