وضعیت کاربر : مهمان

9 کاری که باید در استان زیبای یون‌نان در قلب سرزمین نیمه حاره‌ای، وحشی و شگفت‌انگیز چین انجام داد

امتیاز :

برای ثبت امتیاز ابتدا وارد شوید

اگر بخواهیم یکی از نقاط ضعف دیدار از استان یون‌نان چین را نام ببریم باید بگوییم که یک سفر کوتاه مدت یک هفته ای به یون‌نان نمی‌تواند برای گردشگر مشتاق و علاقه مند به طبیعت زیبای چین کافی باشد. این شایعه وجود دارد که بهشت خیالی نقل‌شده در رمان "افق گمشده" اثر جیمز میلتون از اینجا الهام گرفته است.


اگر بخواهیم یکی از نقاط ضعف دیدار از استان یون‌نان چین را نام ببریم باید بگوییم که یک سفر کوتاه مدت یک هفته ای به یون‌نان نمی‌تواند برای گردشگر مشتاق و علاقه مند به طبیعت زیبای چین کافی باشد.

استان یون‌نان واقع در جنوب غربی چین ازنظر قومیتی، متنوع‌ترین قسمت چین است. این استان محل زندگی 25 گروه قومیتی از میان 56 گروه قومیتی شناخته‌شده در چین است. و هرکدام از این گروه‌ها فرهنگ و روش آشپزی مخصوص به خود را دارند. هم‌چنین چشم‌اندازی مهیج و نفس‌گیر را در آنجا می‌توان یافت، این شایعه وجود دارد که بهشت خیالی نقل‌شده در رمان افق گمشده اثر جیمز میلتون ازاینجا الهام گرفته است.

در اینجا برخی از نکات برجسته‌ی استان یون‌نان چین را ذکر می‌کنیم:

1- سیستم آبیاری در اینجا به همان اندازه که عملی است، زیبا هم هست.

بیش از 1300 سال پیش که گروه قومیتی هانی، تراس‌های شالیکاریِ برنج را در منطقه‌ی یوان یانگ می‌ساختند، اصلاً تصور نمی‌کردند که این سیستم آبیاری روزی به یکی از مناطق توریستی در میان تورهای گردشگری تبدیل می‌شود. این تراس‌ها 166 کیلومترمربع وسعت دارند و در جنوب شرق یون‌نان واقع هستند. وقتی خورشید غروب و طلوع می‌کند، استخرهای آب نور خورشید را منعکس می‌کنند و چشم‌انداز و رنگ‌هایی شگفت‌انگیز ایجاد می‌کنند که تقریباً در هر دقیقه با حرکت خورشید تغییر می‌کند. در اینجا سه چشم‌انداز اصلی وجود دارد که برای ملاقات از آن‌ها نیاز به اجازه دارید، ولی بومیان می‌توانند به شما مناطقی را نشان دهند که حیرت‌انگیزی آن‌ها چیزی کم از آن سه چشم‌انداز اصلی ندارد.

آدرس: تراسِ هانی، جنوب کوه آیلائو، منطقه‌ی یوانگ یانگ، 662400، چین.

2- نودل‌های برنجی

یکی از معروف‌ترین وعده‌های غذاییِ یون‌نان گوکیامیشیان است که ترجمه‌ی آن عبور از پل‌ها برای رسیدن به نودل‌های برنجی است. افسانه‌ای وجود دارد که در آن زنی قصد پخت سوپی را که خمیر نشود داشت، او باید آن سوپ را برای شوهرش که در جزیره‌ای دیگر در حال مطالعه بود با خود حمل می‌کرد و برای رسیدن به آن جزیره باید از روی پل عبور می‌کرد. در حال حاضر در کنار آبگوشت داغ مرغ ترکیباتی ازجمله سبزی‌ها، گوشت ماهی، گیاهان معطر، ادویه‌جات و نودل برنج سرو می‌شود. همه‌چیز درست قبل از سرو شدن با یکدیگر ترکیب می‌شوند.

3- شهر قدیمی لیجیانگ

جاده‌های جذاب و گاهی اوقات پرپیچ‌وخم و گیج‌کننده که با سنگ‌فرش مفروش شده‌اند و در آن‌ها مغازه‌های یادگار فروشی، کافه‌ها، رستوران‌ها، میکده‌ها و مهمانسراها وجود دارد، شهر قدیمی لیجیانگ را تشکیل می‌دهند. اگرچه بیشتر ساختمان‌های باستانی و واقعی مدت‌هاست که نابودشده‌اند، سازه‌های جدیدی که میراث 1000 ساله‌ی شهر را گرامی می‌دارند هم چنان همان محبت دنیای قدیمی را دارند. یونسکو در سال 1997 این شهر را میراث فرهنگی جهانی معرفی کرد و گفت که این شهر نمایانگر ترکیبی هماهنگ از سنت‌های فرهنگی مختلف است که چشم‌اندازی شهری با کیفیت حیرت‌آور را ارائه می‌کند. شبانگاه، خیابان میکده مقصدی برای جشن‌های پر سروصدا است.

موسیقی‌دان‌های محلی آثاری از خودشان را می‌نوازند و موسیقی‌های چینی و غربی را می‌توان در میکده‌های کوچک‌تر یافت.

آدرس: شهر قدیمی لیجیانگ، شهر لیجیانگ، چین

4- آبی‌ترین آبی که تاکنون دیده‌اید

گفته شده است که بلندترین قله‌ی کوهستان برفی اژدهای یشمی فقط یک‌بار فتح شده است. شاید دلیلش سخت بودن بالا رفتن از آن باشد و شاید دلیل دیگرش چشم‌انداز وقت‌گیرِ مسیر صعود باشد. این کوه که بیش از 5500 متر ارتفاع دارد، مقصدی رفیع است که برای اقلیت قومیتی ناکسی که در آن محل زندگی می‌کنند اهمیتی عرفانی دارد. روزهایی که آسمان صاف است می‌توان این کوه را از شهر لیجیانگ دید. یک ماشین کابلی که در بالای کوهپایه قرار دارد، چشم‌انداز وسیع و نفس‌گیری را از دره‌ی زیرین فراهم می‌آورد. دره‌ی ماه آبی که در نیمه‌ی راهِ صعود به کوه قرار دارد، یکی از آبی‌ترین آب‌هایی را دارد که بشر به چشم دیده است. چهار دریاچه در دره وجود دارد که هرکدام از آن‌ها طیف مختلفی از رنگ آبی را در خود جای داده‌اند. این دره مقصدی مشهور برای زوج‌های چینی است که برای گرفتن عکس‌های پیش از عروسی به آنجا سفر می‌کنند.

برای اینکه مسافرتی کوتاه به دره‌ی ببر جهنده و کوه برفی اژدهای یشمی داشته باشید، می‌توانید از طریق مهمانخانه‌ها و یا غرفه‌های آژانس‌های مسافرتی که در سراسر شهر قدیمی لی جیانگ پراکنده‌شده‌اند، فرآیند رزرو را انجام دهید. بیشتر تورها به زبان چینی هستند. روش جایگزین دیگر، ون‌های کوچکی هستند که 6 صندلی دارند و می‌توان آن‌ها را در جاده متوقف و یا در جلوی ایستگاه اصلی اتوبوس لیجیانگ کرایه کرد. هر گروه گردشگری که به کوه برفی اژدهای یشمی برود، در دره‌ی ماه آبی توقف خواهد کرد و با استفاده از ماشین کابلی مسافرت کوتاهی تا کوهستان خواهد داشت. روش جایگزین دیگر برای بازدید از کوه خرید جداگانه‌ی بلیت از مرکز بازدید اصلی است که در کوهپایه مستقر شده است.

آدرس: یولانگ، منطقه‌ی یولانگ، 674100، چین.

5- دره‌ی ببر جهنده

دره‌ی ببر جهنده یکی از عمیق‌ترین دره‌های جهان است. این تنگه در سال 2003 به‌عنوان یکی از مناطقی که میراث فرهنگ جهانی هستند در یونسکو به ثبت رسید، ببر جهنده یکی از عمیق‌ترین دره‌های جهان است. این دره در جایی قرار گرفته است که آب‌های سفید رودخانه‌ی قدرتمند رود یانگ‌تسه در زیر صخره‌های آن می‌غرد و ارتفاع آن به 3790 متر می‌رسد. طبیعت گردان قهار می‌توانند مسافرت دو یا سه‌روزه‌ای را در کنار مسیر بالایی انتخاب کنند و با صرف قدری زمان، خود را در چشم‌اندازی از آسمان، کوه و تنداب غرق کنند. مسافرت کوتاه یک‌روزه نیز به سمت پایین یا در کنار حاشیه‌ی رودخانه یکی دیگر از گزینه‌های پیش‌روی گردشگران است. توقفگاه‌ها و استراحتگاه‌های زیادی در مسیر وجود دارند که ازجمله‌ی آن‌ها می‌توان به برخی از مهمانخانه‌ها و رستوران‌های ارزان‌قیمت اشاره کرد.

آدرس: دره‌ی ببر جهنده، 100 کیلومتری شمال غرب شهر لی جیانگ هوتیائوکشیا ، منطقه‌ی شانگری لا، 674402، چین.

6- حشرات سرخ‌شده

بسیاری از بازارها در شهرهای چین سیخ کباب حشرات را سرو می‌کنند ولی شهر یون‌نان به دلیل داشتن طیفی منحصربه‌فرد از حشرات خوردنی به ضیافت حشرات یون‌نان مشهور شده است. تخصص این شهر در کرم بامبو، کرم ابریشم، ملخ و سنجاقک است. وقتی از مرحله تنفر از این حشرات سرخ‌شده عبور شد، آنچه باقی می‌ماند ترکیبی مطبوع از حشرات تردِ شیرین و شور است.

7- پنیر سرخ‌شده‌ی یون‌نانی

روبینگ اسم پنیر بز یون‌نان است که با حرارت دادن شیر تازه‌ی بز درست می‌شود. بله! در چین پنیر سرخ‌شده وجود دارد و البته شگفت‌انگیز است. برخلاف پنیرهای بز غربی که لطیف و ترد هستند، نسخه‌ی چینی این پنیرها سفت هستند. این پنیر را گاهی اوقات با گوشت ران ژوان وی (Xuanwei) که یکی دیگر از تخصص‌های این منطقه است، میل می‌کنند.

8- بریانی به سبک یون‌نان

به دلیل مجاورت یون‌نان با مرزهای ویتنام، میانمار و لائوس، روش آشپزی یون‌نان از ادویه‌ها و گیاهانی که شباهت بیشتری با ادویه‌ها و گیاهان جنوب شرق آسیا دارند استفاده می‌کند. این غذاها را همراه با سس ماهیِ ادویه‌دار و شیرین سرو می‌کنند. بال‌های مرغ را با برنج چسبنده پر می‌کنند و سپس آن را بریان می‌کنند. و باید گفت که البته هیچ بریانی بدون سیخ کباب‌های بره و گاو کامل نیست. مقدار کمی از این‌ها و یک بطری آبجو، شامی لذیذ را در هر یک از بازارهای شبانه به ارمغان می‌آورند.

9- تمدد اعصاب در شی شوانگ بنا | Xishuangbanna

خیابان‌های شی شوانگ بنا که مرکز جین هانگ است، با درختان نخل مزین شده‌اند و بیشتر حس بودن در تایلند را منتقل می‌کنند تا حس بودن در یکی از مناطق چین. ژی شوانگ بانا یکی از قلمروهای خودمختار است و در جنوب یون‌نان و نزدیک مرز لائوس قرار گرفته است. حتی در ماه دسامبر هم دمای هوا به 30 درجه‌ی سانتی‌گراد می‌رسد. این منطقه محل زندگی اقلیت قومی دای است، این قومیت حدود 30 درصد از جمعیت دای را تشکیل می‌دهد. معابد بودائی‌ها، جنگل بارانی منگال و پارک‌های مربوط به اقلیت قومی برخی از مکان‌هایی هستند که می‌توان از آن‌ها بازدید کرد. در آنجا هم‌چنین مسیری برای پیاده‌روی به طول چندین کیلومتر در کنار رودخانه‌ی مکونگ (Mekong) کشیده شده است.

آدرس: ژی شوانگ بانا، جین هانگ، چین


منبع خبر : جهان در کیف

مقالات مرتبط


مکان مرتبطی برای این خبر ثبت نشده استلطفا نظر خود را بنویسید


در حال حاضر هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است
تبلیغات
شرکت های معتبر
در گنجینه ای از
محتوای ناب

محصولات مرتبط

|