وضعیت کاربر : مهمان

5 چالش بزرگ صنعت گردشگری در سال 2016 میلادی

امتیاز :

برای ثبت امتیاز ابتدا وارد شوید

صنعت گردشگری به طور پیوسته از سال 2010 در سطح جهانی روند رو به رشدی داشته است. صنعت گردشگری در سال 2015 میلادی تعداد گردشگرانی که به کشورهای خارجی سفر کرده اند با رشد 4.4 درصد به سطح جدیدی حدود 1.2 میلیارد نفر افزایش پیدا کرده است. در این جا سوالی ذهن را درگیر می کند ،چه چیزی که موجب رشد این صنعت می شود و چه باعث رکود آن می شود؟


از سال 2010 میلادی، گردشگری پیوسته در سطح جهانی روند رو به رشدی داشته است - با وجود برخی حملات تروریستی و ناآرامی های سیاسی. بر طبق گفته ی سازمان گردشگری جهانی (UNWTO) حتی در سال 2015 میلادی تعداد گردشگرانی که از کشورهای خارجی بازدید کرده اندبا رشد 4.4 درصدی به سطح جدید 1.2 میلیارد نفر افزایش پیدا کرده است. چه چیزی که موجب رشد این صنعت می شود و چه باعث رکود آن می شود؟

اقتصاد

گردشگری عمدتاً به رفاه اقتصادی فردی مردم بستگی دارد. اتحادیه ی اروپا در مسیر بهبود وضع اقتصادی خود قدم بر می دارد و به تازگی نرخ بیکاری 9.1 دست یافته است که از ژوئیه ی سال 2009 میلادی در پایین ترین میزان خود قرار دارد. در نتیجه شرکت های مسافرتی اروپا در این سال از فرصت خوبی برای به دست آوردن مشتریان بیشتر برخوردار هستند. به رغم وضعیت بد رزرو جا و بلیط در نوامبر و دسامبر 2015 میلادی، انتظار می رود که مسافران غرب اروپا یک بار دیگر هزینه های تعطیلات خود را افزایش دهند. در سال مسافرتی جدید که اخیراً به پایان رسید (تاریخ پایان: 31 اکتبر)، به طور مثال اتحادیه ی مسافرت آلمان پیش بینی کرده است که درآمد کسب و کارهای مسافرتی سه تا چهار درصد بیشتر از سال گذشته شود. گردش مالی کل تقریباً یک میلیارد یورو و به مجموع 27 میلیارد یورو افزایش یافته است. تعداد میهمانان یک درصد افزایش یافته است.

بحران سیاسی

یکی دیگر از چالش های پیش روی گردشگری بی ثباتی سیاسی در برخی از مناطق بوده و هست. به طور مثال، ترکیه تجربه ی مستقیمی از اثرات مخرب مشکلات دیپلماتیک بر روی مقاصد تعطیلات دارد. پس از منهدم شدن یک جت جنگنده روسیه در مرز سوریه، درب این کشور برای گردشگران روسیه بسته شده است. مقامات روسی تمام پروازهای چارتر را متوقف کردند و 19 شرکت مسافرتی بزرگ ترکیه مجوز خود را از دست دادند. در سال 2014 میلادی، 4.4 میلیون گردشگر روسی در تنگه ی بوسفور (Bosporus) از کشور ترکیه بازدید کردند.

قیمت نفت

برطبق گفته ی سازمان تجارت جهانی (WTO)، مسافران از کاهش چشمگیر قیمت نفت بهره مند می شوند - قیمت بنزین کمتر می شود که این مر به نوبه ی خود باعث کاهش هزینه های سفر می گردد. علاوه بر این، قیمت پایین نفت در حال حاضر هم هزینه های زندگی در اروپا را کاهش داده است. هر کجا درآمد سریع تر از تورم افزایش پیدا کند، مانند آلمان، مردم پول بیشتری برای خرج کردن در اختیار خواهند داشت. قدرت خرید آن ها افزایش پیدا خواهد کرد که این امر تعطیلات را نیز تحت تأثیر خود قرار می دهد. با این وجود آن روی سکه کشورهای صادر کننده نفت قرار دارند. درآمد آن ها از محل صادرات نفت سیری نزولی دارد که این امر اقتصاد این کشورها را تضعیف خواهد کرد و منجر به صرف هزینه ی کمتری برای گردشگری خواهد شد.

حملات تروریستی

یکی از بزرگترین چالش های صنعت گردشگری همواره وضعیت امنیتی مقصدهای محبوب بوده است. در حال حاضر چندین ماه است که اعمال تروریستی نقاط گردشگری را دچار آشفتگی کرده اند. پس از حملات سوسه (Sousse) در تونس، تعداد رزرو مکان ها و بلیط ها به سرعت کاهش یافت. پس از حملات نوامبر در پاریس، تقاضا برای سفر به پایتخت فرانسه نیز کاهش پیدا کرد. اخیراً، حمله به استانبول صنعت گردشگری ترکیه را متزلزل ساخته است. با این وجود: دبیر کل سازمان جهانی گردشگری، طالب رفاعی (Taleb Rifai) عنوان داشت که، «هر اتفاقی هم که رخ دهد، اثرات آن همیشه کوتاه مدت خواهند بود. بر اساس تجربه ی ما از حملات تروریستی صورت پذیرفته در سال های اخیر، عموماً آن ها در دراز مدت عواقبی را به همراه ندارند». کارشناسان این صنعت اعتماد به نفس خود را حفظ می کنند: مردم هنوز هم قصد مسافرت دارند و در کوتاه مدت از مقصدهای جایگزین استفاده می کنند.

محدودیت های مسافرتی

پس از حملات تروریستی اخیر، برخی از کشورها نسبت به مسافرت به مقصدهای مربوطه هشدار داده اند یا پرواز به مکان ها را محدود ساخته اند. رفاعی اظهار می کند که، «این موجب نگرانی ما می شود که دولت ها به دلیل خطر تروریسم نسبت به مسافرت هشدار می دهند». با انجام این کار کشورهای مربوطه دو بار قربانی می شوند: نخست، تحت تأثیر حملات تروریستی متزلزل می شوند و سپس باید با انزوای بین المللی روبرو شوند. علاوه بر این، بحران کنونی پناهندگان در سراسر اروپا به احتمال زیاد منجر به تجدید کنترل مرزی و بسته شدن مرزها خواهد انجامید که این امر نیز برای گردشگری مفید نیست.


منبع خبر : جهان در کیف

مقاله مرتبطی برای این خبر ثبت نشده است


مکان مرتبطی برای این خبر ثبت نشده استلطفا نظر خود را بنویسید


در حال حاضر هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است
تبلیغات
شرکت های معتبر
در گنجینه ای از
محتوای ناب

محصولات مرتبط

|