وضعیت کاربر : مهمان

قسمت دوم: هواپیمای برقی که می‌تواند از باغچه خانه‌ی شما برخیزد

امتیاز :

برای ثبت امتیاز ابتدا وارد شوید

هواپیمای دریایی انعطاف‌پذیر: این هواپیما آیکون.ای.پنج (Icon A5) نام دارد که سال گذشته اولین پرواز خود را انجام داد. در این پرواز دو سرنشین می توانند حضور داشته باشند. این هواپیما به قدری کوچک است که می‌توان آن را برای حمل‌ونقل از راه خشکی به عقب یک ماشین بست و در بیشتر گاراژهای ماشین به راحتی جا می گیرد.


آخرین اختراع روتان؟: روتان 72 ساله می‌گوید که آخرین باری خواهد بود که هواپیمایی را طراحی کرده و می‌سازم، چراکه می‌خواهم خودم از آن لذت ببرم. من دنیا را با آن کشف خواهم کرد، از مکان‌هایی بازدید می‌کنم که به‌سادگی نمی‌توانید با وسایل دیگر به آنجاها بروید.

لیلیوم: مفهوم هواپیمای فوق سبک‌وزن و برقی است که قابلیت حمل دو نفر را خواهد داشت، این هواپیما توسط چهار مهندس آلمانی طراحی شده است.

فرود و برخاست عمودی: موتورهای پروانه‌ای که دارای مجرای گردان هستند، این هواپیما را قادر می‌سازند تا به‌صورت عمودی کار فرود و برخاست را انجام دهد. برای این کار فقط به 15 مترمربع زمین مسطح نیاز است.

هواپیمایی برای همه‌ی روزها: یکی از مالکان مشترک این هواپیما به نام دنیل وگاند (Danial wiegand) می‌گوید: هدف ما توسعه‌ی هواپیمایی است که مردم بتواند در زندگی روزانه‌ی خود از آن بهره‌مند شوند. ما قصد ساختن هواپیمایی را داریم که به زیرساخت پیچیده و وسیع یک فرودگاه نیاز نداشته باشد.

پرواز در هوای مناسب: این هواپیما برای پرواز در شرایط جوی مناسب و در روز در طراحی شده است. هم‌چنین این هواپیما برای پرواز به فضای هواییِ غیر فشرده نیاز دارد.

این هواپیما چه زمانی به پرواز درمی‌آید: پروازِ نمونه‌ی اولیه با اندازه‌ی کامل و بدون سرنشین این هواپیما در اواخر سال 2016 برنامه‌ریزی شده است، ولی لیلیوم امیدوار است که بتواند در سال 2018 برای فروش در دسترس قرار بگیرد.

برچسب قیمت این هواپیما چه قیمتی را نشان می‌دهد؟: هنوز این هواپیما قیمت‌گذاری نشده است، ولی سازمان فضایی اروپا قول داده است که قیمت آن از هواپیماهایی با اندازه‌ی مشابهِ امروزی بسیار کمتر باشد و با هزینه‌هایی بسیار پایین‌تر به پرواز درآید.

موج جدید: لیلیوم بخشی از نسل جدید هواپیماهایی با طراحی سبک است که هم چون آیکون.اِی،پنج که به تصویر کشیده شده است، با مفاهیم جدید قصد خانه‌تکانی در این صنعت را دارند.

هواپیمای دریایی انعطاف‌پذیر: این هواپیما که سال گذشته اولین پرواز خود را انجام داد، آیکون.ای.پنج (Icon A5) نام دارد، دو سرنشین ظرفیت داشته و انعطاف‌پذیر است. آن‌قدر جمع‌وجور است که به‌راحتی در بیشتر گاراژهای ماشین جا می‌گیرد و حتی می‌توان آن را برای حمل‌ونقل از راه خشکی به عقب یک ماشین بست.

سی.ان.ان: هواپیمایی را تصور کنید که با پریز دیواری می‌توان آن را شارژ کرد، می‌توان آن را از باغچه خانه به پرواز درآورد و موتورهای آن آن‌قدر بی‌سروصدا باشند که همسایه‌ها را آزار ندهند.

این‌ها تصوراتی هستند که در پس طراحی لیلیوم نهفته هستند، مفهوم هواپیمای برقی فوق سبک‌وزن که تیم طراحی آلمانی آن امیدوار است که تا سال 2018 برای فروش آماده شود.

ساختار تخم‌مرغی شکل و دو سرنشینه‌ی آن می‌تواند به‌صورت عمودی عملیات فرود و برخاست را مثل یک چرخ‌بال انجام داد، بنابراین می‌تواند از سکوهای فرود و برخاست چرخ‌بال استفاده کند.

این هواپیما برای فرود و برخاست خود فقط به 15 مترمربع فضای مسطح نیاز دارد.

بااینکه این هواپیما در مرحله‌ی نمونه‌ی اولیه قرار دارد، ولی مهندسان آن می‌گویند که می‌تواند به‌سرعت 400 کیلومتر بر ساعت برسد و بردی برابر با 500 کیلومتر داشته باشد.

هواپیمایی برای زندگی روزانه

لیلیوم یک شرکت تازه تأسیس است که توسط چهار نفر از فارغ‌التحصیلان دانشگاه مونیخ بنیان‌گذاری شده است، این افراد عبارت‌اند از: دنیل وگاند (Daniel Wiegand)، پاتریک نیسن (Patrick Nathen)، سباستین برن (Sebastian Born) و ماتیاس مینر (Matthias Meiner).

این شرکت در یکی از سازمان‌های پشتیبانی از کسب‌وکارهای تازه‌ی سازمان فضایی اروپا (ESA) قرار دارد.

در یکی از نشریه‌های منتشرشده توسط این سازمان، وگاند بر منافع عملی و زیست‌محیطی این مفهوم تأکید می‌کند.

هدف ما توسعه‌ی هواپیمایی است که بتواند در زندگی روزمره مورد استفاده قرار بگیرد.

هدف ما ساخت هواپیمایی است که به زیرساخت‌های پیچیده و گران‌قیمت یک فرودگاه نیاز نداشته باشد.

برای کاهش صوت و آلودگی، از موتورهای الکتریکی استفاده می‌کنیم، بنابراین می‌توان از این هواپیما حتی در نزدیکی مناطق شهری نیز استفاده کرد.

این هواپیما از موتورهای پروانه‌ای دارای کانال گردان استفاده می‌کند که به گفته‌ی تیم طراح باعث می‌شود که این هواپیما از چرخ‌بال‌ها یا حتی جت‌های شخصی سروصدای کمتری داشته باشد.

اندازه‌ی فشرده‌ی این هواپیما به این معناست که نیازی نیست تا برای فرود و برخاست هواپیما به برنامه‌ریزی فرودگاه متکی باشیم.

نکته‌ی دیگر در مورد باتری این هواپیماست که می‌تواند توسط منبع برق معمول خانگی شارژ شود.

پرواز در شرایط جوی مساعد

این هواپیما اگرچه تنها در مرحله‌ی مفهومی قرار دارد ولی بدون نقطه‌ضعف نیست.

این هواپیما برای پرواز در شرایط جوی مساعد و فضای هوایی غیر فشرده و در روشنایی روز طراحی شده است.

بنابراین فرود در برابر صف باشگاه شبانه را فراموش کنید.

در حقیقت این هواپیما برای فرود و برخاست از فرودگاه‌های کوچک استفاده خواهد کرد، اگرچه به گفته‌ی سازمان فضایی اروپا هدف این است که این هواپیما بتواند به‌صورت عمودی از تقریباً هر جا و حتی از باغچه پشتی خانه عملیات فرود و برخاست را انجام دهد.

این هواپیمای دونفره در رده‌ی هواپیماهای ورزشی سبک‌وزن قرار می‌گیرد، بنابراین گواهینامه‌ی خلبانی با حداقل 20 ساعت آموزش برای به پرواز درآوردن آن نیاز است.

بر روی برچسب قیمت این هواپیما چه قیمتی درج شده است؟

هنوز هیچ برچسب قیمتی وجود ندارد ولی سازمان فضایی اروپا می‌گوید که قیمت خرید و به پرواز درآوردن آن از هواپیماهایی با اندازه‌ی مشابه که در بازار موجود هستند، ارزان‌تر خواهد بود.

سازمان فضایی اروپا می‌گوید که مفهومی از نمونه‌ی اولیه با مقیاس کوچک‌شده‌ی 25 کیلوگرمی از این هواپیما به اثبات رسیده است.

پرواز نمونه‌ی اولیه ولی با اندازه‌ی واقعیِ این هواپیما در اواخر سال 2016 برنامه‌ریزی شده است.

وگاند می‌گوید که هدف ما در بلندمدت ساخت هواپیمایی است که نه‌تنها ثروتمندان توان خرید آن را دارند، بلکه هدف ما در بلندمدت ساخت هواپیمایی است که حمل‌ونقل هوایی خصوصی را برای قشر وسیع‌تری از مردم امکان‌پذیر می‌کند.
منبع خبر : جهان در کیف

مقاله مرتبطی برای این خبر ثبت نشده است


مکان مرتبطی برای این خبر ثبت نشده استلطفا نظر خود را بنویسید


در حال حاضر هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است
تبلیغات
شرکت های معتبر
در گنجینه ای از
محتوای ناب

محصولات مرتبط

|