وضعیت کاربر : مهمان

قسمت اول: 10 ذخیره گاه برتر طبیعی در جهان

امتیاز :

برای ثبت امتیاز ابتدا وارد شوید

اخباری که امروزه دائما به دست ما می رسد درباره گرم شدن کره ی زمین، افزایش جمعیت جهان و از بین رفتن گیاهان و جانوران و... است که شاید گاهی موجب افسرگی ما شود ولی به این معنی نیست که ما امید خود را از دست بدهیم. زیرا بسیاری از دولت های مترقی در کشورهای توسعه یافته و نیز در حال توسعه بخشی از تلاش خود در راستای حفظ زمین برای نسل های آینده اختصاص داده اند.


اخبار در مورد گرم شدن کره ی زمین، افزایش جمعیت جهان و از بین رفتن گیاهان و جانوران می تواند موجب افسردگی ما شود، اما لازم نیست امید خود را از دست بدهیم. بدین دلیل که دولت های مترقی در بسیاری از کشورهای توسعه یافته و نیز در حال توسعه مناطق بزرگی از زمین را به عنوان بخشی از تلاش خود در راستای حفظ زمین برای نسل های آینده اختصاص داده اند. در اینجا فهرستی از 10 پارک ملی و ذخایر دریایی ای که به همین تازگی در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته اند قرار دارد.

ذخیره گاه طبیعی پارک ملی جزیره ی سِیبل

کانادا

چهل و سومین پارک ملی کانادا که در جولای 2013 میلادی افتتاح شد، در جزیره ای که در 290 کیلومتری بهجنوب شرق هالیفاکس (Halifax) واقع شده است قرار دارد. این پارک ملی که تنها میزبان 6 فرد مقیم دائمی است، بیش از 500 اسب در جزیره ی سِیبل (Sable Island) را در خود نگه می دارد که آزادانه در اطراف پرسه می زنند. سواحل این جزیره همچنین پذیرای بیش از 50،000 سیل خاکستری هستند. جزیره ی سِیبل همچنین برای کشتی های غرق شده ی در طول دوره استعمار شناخته شده است. نوار 42 کیلومتری آن به عنوان «قبرستان آتلانتیک» یاد می شود.

پارک ملی لوزاکا

زامبیا

در حالی که بسیاری از پارک های آفریقا در خارج از شهرها واقع گردیده اند، اما پارک ملی جدید لوزاکا (Lusaka National Park) در 30 کیلومتری جنوب شرقی پایتخت زامبیا قرار گرفته است. این پارک ملی که در مه 2015 میلادی افتتاح شد متشکل از یک مرکز گردشگری و بسترهایی برای تماشای بازی هستند. این پارک حوضه ی آبریز اصلی سیستم رودخانه ی چالیمبانا (Chalimbana) است. این پارک همچنین میزبان 22 گونه ی مختلف از حیوانات وحشی، از جمله ایمپالا، نیاله، گورخر، زرافه، بزه کوهی و کرگدن سفید است.

پارک ملی واخان

افغانستان

تا سال 2009 میلادی، هیچ زمین حفاظت شده ای در افغانستان وجود نداشت. ایجاد پارک ملی بند امیر (Band-e Amir National Park) در ولایت بامیان توسط گروه های حفاظت منابع طبیعی بین المللی آغاز کار بود. پارک ملی واخان (Wakham National Park)، دومین پارک ملی افغانستان و بسیار بزرگتر از نخستین پارک ملی است که در آوریل 2014 میلادی افتتاح شد. واخان با مراتع کوهستانی و تپه های ناهموار خود در گوشه ی شمال شرقی افغانستان و نقطه تلاقی رشته کوه های پامیر و هندوکش است.

پارک پاتاگونیا

شیلی

پارک پاتاگونیا (Patagonia Park) واقع در جنوب منطقه ی آیسن (Aysen) شیلی به تازگی برای عموم مردم باز شده است. مراتع فزون چرانی شده ی واقع در دره ی چاکابوکو (Chacabuco) که از لحاظ زیست محیطی بسیار باارزش است، به احتمال زیاد به بزرگ ترین پارک ملی جدید در قرن بیست و یکم تبدیل خواهد شد. این پارک جمعیت یوزپلنگ آمریکایی، کرکس آمریکایی و گوزن هومول در خطر انقراض خود را به رخ می کشد. افتتاح بزرگ این پارک برای اوایل سال 2016 میلادی برنامه ریزی شده است.

بنای ملی دریایی جزایر دورافتاده ی اقیانوس آرام

آمریکا

این مکان بزرگ ترین ذخیره گاه طبیعی دریایی جهان است. این بنا که در سپتامبر سال 2014 میلادی ساخته شده است، از زمین های اقیانوس آرام در اطراف جزایر و جزایر مرجانی تحت کنترل آمریکا حفاظت می کند. این منطقه حفاظت شده ظاهراً دارای چندین کوه زیرآبی و کلنی های مرجانی آبی در حال رشد است، که زیستگاهی را برای لاک پشت ها، تماهی های تن، سفره ماهی های دیو، کوسه ها، پرندگان دریایی و آبزیان تشکیل می دهد.


منبع خبر : جهان در کیف

مکان مرتبطی برای این خبر ثبت نشده استلطفا نظر خود را بنویسید


در حال حاضر هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است
تبلیغات
شرکت های معتبر
در گنجینه ای از
محتوای ناب

محصولات مرتبط

|