وضعیت کاربر : مهمان

رسوم رستوران‌های چینی: راهنمای قدم‌ به‌ قدم

امتیاز :

| 5 از 2 رای
برای ثبت امتیاز ابتدا وارد شوید

همیشه درمورد این موضوع که نباید چوب غذاخوری را مستقیم در برنج قرار داد مطالبی شنیده اید، درست است؟ چرا که شبیه چوب‌هایی می باشد که در مجالس ترحیم در ظروف قرار می‌دهند


حتماً درباره‌ی اینکه نباید چوب غذاخوری خود را مستقیم در برنج قرار دهید شنیده‌اید، درست است؟ (چراکه شبیه چوب‌هایی است که در مجالس ترحیم در ظروف قرار می‌دهند)

بیایید صادق باشیم و ترشرویی نکنیم. بگذارید با آن مواجه شویم، شما مشکلی بزرگ‌تر از لغزش‌های منسوخ فرهنگی دارید. مثلاً مشکل شما این است که نمی‌دانید که چطور میزی پر از غذاهای لذیذ چینی را سفارش داده و به شکل معمولی و روزمره و در رستوران‌های چینی در چین که مخصوص گردشگران نیست بخورید. در اینجا توماس اومالی راهنمایی قدم‌به‌قدم را برای ما فراهم آورده است.

1. زود شروع کنید

اولین چیزی که باید رعایت کنید این است که زودتر از موقعی که عادت دارید شروع به خوردن کنید. بسیاری از چینی‌ها شام خود را در حوالی ساعت 6 بعدازظهر می‌خورند و تعطیل شدن بسیاری از رستوران‌ها در ساعت 9 بعدازظهر حادثه‌ی غیرعادی نیست. ولی اگر سفارش آخر خود را ازدست‌داده‌اید به پایان دنیا نرسیده‌اید، هنوز این شانس وجود دارد که یکی از رستوران‌های 24 ساعته‌ی مک‌دونالد در همین حوالی است.

2. سامانه‌ی سفارش دهی جدید را با آغوش باز بپذیرید

معمولاً در چین یک نفر یعنی همان میزبان، غذای همه را سفارش داده و پول آن را می‌پردازد، به همین دلیل است که معمولاً فقط یک منو توسط سرور ارائه می‌شود. البته شما می‌توانید تقریباً تضمین کنید که آن منو ضخیم‌تر از دفترچه‌ی تلفن باشد، چراکه رستوران‌های چینی به خود می‌بالند که توانایی پختن ده‌ها نوع اگرنه صدها نوع غذا را دارند.

کارمندان رستوران زمانی که در حال جستجوی منوی غذا هستید، بیهوده وقت می‌گذرانند، پس همان‌طور که میلتان می‌کشد غذای خود را انتخاب کنید (و از هم غذاهای خود نظر بخواهید). البته این بر عهده‌ی شماست که چطور صورتحساب را تقسیم کنید ولی سپردن وظیفه‌ی انتخاب غذا به یک نفر مؤثرتر از واگذار کردن آن به افراد به‌صورت نوبتی است، به‌خصوص زمانی که قرار است غذای خود را به اشتراک بگذارید.

3. جایگاه خود را در منوی غذا بشناسید

در رستوران‌های معمولی به سبک خانوادگی، منوها معمولاً با غذاهای مخصوص خانگی شروع می‌شوند (معمولاً غذاهای مهمان پسند و عالی بر اساس منطقه‌ای که آن رستوران در آن قرار دارد، غذاهایی هم چون وعده‌ی کامل دریایی، آبگوشت سیب‌زمینی تند یا کباب اردک است) که به دنبال آن غذاهای سالادی سرد، غذاهای گوشتی، سبزی‌های سرخ‌شده و در انتها مواد غذایی ضروری هم چون نودل ها، برنج، نان بخاری، کوفته و دسرها قرار دارند.

البته تمام این موارد به این بستگی دارد که در کجای چین غذا می‌خورید.

در پکن و شهرهای شمالی، انتظار کباب‌های دوستانه‌ی بره و اردک را داشته باشید، نودهای نشاسته دار و سیر فراوان. فلفل‌ها و دانه‌های فلفل سیچوان که دهان را بی‌حس می‌کنند در سیچوان مرکزی حاکم است (می‌توانید آبگوشت فلفلی تند را امتحان کنید)، ولی کانتونی های جنوب چین غذاهایی هم چون دلمه‌ی چینی و گوشت‌های بریان شده را می‌پسندند که اگر تاکنون در رستوران‌های غرب چین شام خورده باشید شباهت‌هایی را خواهید یافت. نیازی نیست که طعم‌های جنوب شرق آسیاییِ ینان، نودل های برنجی گوینگجو و غذاهای پخته‌شده در دیگچه‌های خشکِ هونان را مورد اشاره قرار دهیم.

علیرغم تنوع پخت حیرت‌آور غذاهای منطقه در سرتاسر چین، برخی غذاهای متداول هستند که رستوران‌ها می‌دانند که چطور باید آن‌ها را بپزند. این استانداردهای خوشمزه و (خارجی پسند) را امتحان کنید: jidan chaofan یا برنج همراه با تخم‌مرغ سرخ‌شده، xihongshi chao jidan گوجه همراه با تخم‌مرغ سرخ‌شده، gongbao jiding مرغ تکه‌تکه شده همراه با بادام‌زمینی و فلفل خشک و pai huanggua یا سالاد سرد خیار و سیر.

4. میزان سفارش خود را بیاموزید

قاعده‌ی مرسوم این است که به ازای هر غذا یک بشقاب سفارش دهید، همراه با آن البته برنج و سوپ هم هست. (به همین دلیل است که شام خوردن در گروه‌های بزرگ لذت بیشتری دارد، می‌توانید بیشتر بخورید و هزینه‌ی هر نفر نیز کمتر می‌شود). مفهوم پیش‌غذا، غذای اصلی و دسر به کار نمی‌آید، پس همه‌چیز را یک‌دفعه سفارش دهید.

در یک میز شش نفره، دو بشقاب بزرگ سالاد سرد، سه تا پنج بشقاب غذای اصلی و گرم و یک سوپ سبزی‌های و برنج و نودل را امتحان کنید.

5. بر هنر تعادل مسلط شوید

بخشی از دلیل اینکه یک نفر مسئولیت سفارش دهی را می‌پذیرد این است که یک وعده‌ی غذای چینی موفقیت‌آمیز برابر است با هنر تعادل و هماهنگی بر روی میز: سرد و گرم، مغذی، طعم‌ها و بافت‌های مکمل. این نکته به‌هرحال یک نظریه است. در غیر این صورت یک‌مشت کباب بره‌ی به سیخ کشیده شده را همراه با آبجوی سرد سفارش دهید، هرچه بادا باد.

بر اساس طب سنتی چین، یین و یانگ به این نکته اشاره دارند که چطور غذاهای مختلف در بدن به تولید انرژی سرد و گرم می‌پردازند. به‌عنوان‌مثال خیار یین یا سرد است درحالی‌که فلفل‌ها یانگ یا گرم هستند. یک وعده‌ی غذای خوب چینی باید بین غذاهای یین و یانگ تعادل ایجاد کند.

آیا این منطقی است؟ خرچنگ دریایی گرم است و نوع دیگری از خرچنگ یعنی کرب سرد است. پس بهتر است از هر دو صرف‌نظر کنیم.

6. اصول را زیر پا بگذارید

بشقاب‌ها را در وسط میز شام سرو می‌کنند تا به سبک خانوادگی حمله کرده باشند. تنها برنج است که به‌صورت جداگانه سرو می‌شود. پس تا می‌توانید از آن بشقاب‌های وسط میز تغذیه کنید تا اینکه دیگر جایی برای خوردن نداشته باشید.

در ضیافت‌های رسمی دو نوع چوب غذاخوری خواهید داشت، یکی از این چوب‌ها برای منتقل کردن غذا به بشقاب یا کاسه‌ی شما به کار می‌رود و چوب دیگر همان است که با آن مشغول غذا خوردن می‌شوید. ولی در بیشتر اوقات شما تنها باید یک سری از آن‌ها را داشته باشید. آن‌ها دوستان شما هستند. به‌خوبی با آن‌ها رفتار کنید (و از آن چوب‌های یک‌بارمصرف بی‌فایده اجتناب کنید).

اگر یک بشقاب خیلی پرنمک است، کمی از آن را با برنج ساده‌ی خود بخورید تا در میان طعم‌ها تعادل ایجاد شود. شما بر روی میز شام به سرکه‌ی سیاه و روغن تند دسترسی دارید و می‌توانید طعم ترش یا تند را به غذای خود اضافه کنید (معمولاً این مواد را باید به سوپ نودل اضافه کرد). از این توصیه پیروی کنید: سرکه و روغن تند را می‌توانید برای درست کردن سس دست‌ساز خودمانی و جهت سرو کوفته‌ی بخارپز یا سرخ‌شده مورداستفاده قرار دهید.

7. به‌آسانی به مصالحه برسید

وقتی آماده‌ی صلح هستید، احساس خجالت نکنید، این یک عمل رایج و منصفانه است تا صدای خود را به گوش سفارش‌دهنده برسانید. کلمات Fuwu yuan یا همان پیشخدمت یا به لهجه‌ی جنوبی xiaojie’ هرچند لحظه در رستوران‌های معمولی به گوش می‌رسد.

و درنهایت شاید برای شما خوشایند باشد که بدانید در بیرون هتل‌ها این توصیه‌ها به‌هیچ‌وجه جزئی از فرهنگ محسوب نمی‌شوند.


منبع خبر : جهان در کیف

مقالات مرتبط
لطفا نظر خود را بنویسید


در حال حاضر هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است
تبلیغات
شرکت های معتبر
در گنجینه ای از
محتوای ناب

محصولات مرتبط

|