وضعیت کاربر : مهمان

بازار راه‌آهن مائه کلانگ؛ یک جاذبه‌ی خرید حیرت‌انگیز در نزدیکی بانکوک

امتیاز :

| 3.33 از 3 رای
برای ثبت امتیاز ابتدا وارد شوید

بازار راه‌آهن مائه کلانگ بازار قطاری منحصر به فردی است که قطعا در نوع خود در جهان بی‌نظیر است. راه‌آهن مائه کلانگ برای انتقال غذا از بندر ماهیگیری ساموت سانگکرام به بانکوک ساخته شد و بعدها به خط مسافربری تبدیل شد. بازار چتر تاشو نام دیگر بازار راه آهن مائه کلانگ است.


این بازار قطاری منحصر به فرد تایلندی قطعا در نوع خود در جهان بی‌نظیر است.

اغلب بازدیدکنندگان از بانکوک هیچ‌وقت به بخش تانبوری رودخانه‌ی چائوپرایا نمی‌روند – چه برسد به دورتر از آن – که واقعا حیف است، چون درست در غرب شهر، جاذبه‌هایی بسیار عالی وجود دارند. یکی از این جاذبه‌ها بازار راه‌آهن مائه کلانگ است که به «بازار چتر تاشو» نیز مشهور است. گرچه نه قطار در اینجا فروخته می‌شود و نه چترف اما هر دو در این جاذبه‌ی منحصر به فرد تایلند حضور برجسته دارند.

راه‌آهن مائه کلانگ برای انتقال غذا از بندر ماهیگیری ساموت سانگکرام به بانکوک ساخته شد و بعدها به خط مسافربری تبدیل شد. قطارهای محلی که از اینجا می‌گذرند، بسیار کند هستند که این نکته‌ی خوبی است، چون وقتی قطارها از مائه کلانگ کوچک می‌گذرند، تقریباً هیچ فضایی برای آن‌ها وجود ندارد تا از بازار محلی مائه کلانگ بگذرند که غذاهای دریایی، لباس و کالاهای دیگر می‌فروشد.

درواقع، این فضا در اینجا آنقدر محدود است که وقتی قطارها از بین بازار می‌گذرند، فروشندگان برای عبور واگن‌ها باید چترها و سایبان‌هایشان را جمع کنند. این مسئله موجب توجه ملی به این بازار شده است و آن را در نقشه‌ی گردشگری قرار داده است چون قطارهایی که از مائه کلانگ می‌گذرند، اکنون به مدت 10 دقیقه یا بیشتر در ایستگاه مناسب توقف می‌کنند، در حالی که گردشگران به جلوی قطار می‌روند و با آن، با ایستگاه و بازار اطراف به عنوان پس‌زمینه عکس می‌گیرند.

قطار طبق برنامه (قطارها حدود چهار بار در روز از اینجا می‌گذرند)، سوت بلندی می‌کشد و پیام می‌دهد. بعد به آهستگی از ایستگاه خارج می‌شود، و تقریباً بلافاصله در مسیر در امتداد غرفه‌های چتردار جلوی آن حرکت می‌کند. مالکان غرفه‌ها به خوبی به این برنامه آگاهند، تقریباً آنقدر خوب که گویی همه چیز را از قبل طراحی کرده‌اند. سایبان‌ها می‌افتند (روی پایه‌ها چرخدار که موجب می‌شود به سرعت حرکت داده شوند.) و چترها تقریباً مثل افتادن دومینو، جمع می‌شوند، از نزدیک‌ترین چتر و سایبان تا دورترین آن‌ها، به شکلی که دورترین چتر درست ثانیه‌هایی قبل از عبور قطار پایین می‌آید.

ایستادن کنار ریل برای افراد ترسو مناسب نیست چون قطار به معنای دقیق کلمه از یک فضای میلیمتری می‌گذرد، گرچه افراد محلی به سرعت گردشگران دوربین به دست مشتاق را کنار می‌کشند و به جای امن می‌برند. در حالی که بازدیدکنندگان واقعا از این بازار عجیب لذت می‌برند، اما ظاهرا افراد محلی از این مسئله حیرت می‌کنند، که با توجه به اینکه این بازار از سال 1905 با عبور روزانه‌ی قطارها وجود داشته است، چندان تعجب برانگیز نیست!
منبع خبر : جهان در کیف

مقالات مرتبط

خرید کردن برای گردشگران مقتصد در تایلند

نظر

اگر گردشگر از کسانی باشد که به مهارت خود در چک و چانه زدن می‌بالد، تایلند جایی است که می تواند بر کارآیی این مهارت بیافزاید. علاوه بر آن، پس از معامله کردن، اغلب او را تحسین می کنند که خرید خوبی کرده است. واقعیت این است که اگر حتی تلاش نکنید قیمت را پایین بیاورید، کار را برای کسانی دشوار می سازید که پس از شما خرید می کنند. غیر از فروشگاه های بزرگ، قیمتی که فروشنده اعلام می کند قیمت فروش نیست. علاوه بر آن، نقاط فراوانی برای این چک و چانه زدن وجود دارد، از کنار خیابان ها تا بازار های شبانه. توصیه می شد گردشگر مقتصد در طول اقامت خود تا حد ممکن از خرید در مراکز خرید و فروشگاه های بزرگ اجتناب کند. بسیاری اقلامی که می‌خواهد را می تواند درمحل اقامتگاه خود تهیه کند، چون آنها را در کنار خیابان ها و در بازار هایی می فروشند که در آنها گردشگر نه تنها چیزهای تحفه و هدایای ارزان را پیدا می کند که می تواند بهترین معامله ها را هم انجام دهد.
لطفا نظر خود را بنویسید


چقدر جالبه که در بازار خیابانی در بانکوک قطار از وسط بازار رد بشه هرچند اگه قطار سرعت داشته باشه می تونه خطرآفرین هم باشه.

نام فرستنده : حوریه تاریخ ارسال : 1395/6/31

چه جالب چه بازار منحصر به فردی و چقدر مردم و فروشنده های این بازار با هم هماهنگ هستند و چقدر با آمدن قطار هماهنگ هستن.

نام فرستنده : بهاره تاریخ ارسال : 1395/7/1
تبلیغات
شرکت های معتبر
در گنجینه ای از
محتوای ناب

محصولات مرتبط

|